TEST Bang & Olufsen BeoPlay A9: audio-vizuálne porno

0

Už niekoľko týždňov očakávam príchod testovacieho kúsku BeoPlay A9, ktorý vždy zvedavo obzerám v predajni Bang & Olufsen v Bratislave, kde pre vás posledné týždne chodím po najnovšie kúsky na testy. Veľký kruhový imidžový reproduktor na mňa pozerá zo stien či trojnožky a čaká, kedy si ho vezmem domov. Tento víkend sa tak konečne stalo a ja som mohol okúsiť špičku ponuky tejto dánskej značky a podeliť sa o zážitok s vami.

Špecifikácie:

Výkon: 480 W
Reproduktory: 1 x 8″ subwoofer + 2 x 3″ stredopásmový reproduktor + 2 x 3/4″ tweeter
Batéria: napájané z elektrickej siete
Pripojenie: Bluetooth, DLNA, AirPlay, Cinch, USB, Ethernet
Rozmery: 70 cm priemer, 90,8 cm výška
Hmotnosť: 14,7 kg

IMG_9428

Balenie

Ak si niekedy po A9-ku pôjdete, pripravte si radšej stredne veľké auto. Balenie je nadrozmerné a priznám sa, že som ho do svojho trojdveráku narval len-tak-tak. V balení vás čaká samotný reproduktor, tri podporné drevené nohy a napájací kábel. Ako som už spomínal, BeoPlay A9 je možné namontovať aj na stenu, avšak tento držiak sa štandradne v balení nenachádza a dostupný je za príplatok.IMG_9382

Dizajn a konštrukcia

Peter Bang a Sven Olufsen, zakladatelia značky by boli určite právom hrdí na to, aké produkty schádzajú z výrobnej linky pod ich logom dnes. A BeoPlay A9 nie je žiadnou výnimkou, i keď názory naň sa líšia. Satelit, maliarske plátno či mnohé ďalšie pomenovania som si vypočul na margo A9-iny za posledné dva dni. Kde iní vidia odvážnosť tvarov či nebodaj škaredosť, ja vidím čisté línie, špičkový dizajn a odkaz na precíznosť značky. Pri výrobe totiž boli použité prémiové materiály ako drevo, kov či kvalitné nevŕzgajúce plasty.

IMG_9365

BeoPlay A9 ako celok pôsobí prémiovo a doslova nejde o bežný reproduktor do domácnosti či kancelárie, ale skôr o štýlový nábytok. A nech už máte svoju domácnosť zariadenú prepychovo, domácky-teplo alebo škandinávsky, ako na produktových foto, A9-ina bude solitér priťahujúci všetku pozornosť. Jednak kvôli svojim rozmerom, dvak kvôli svojmu celkovému pôsobeniu. Je to niečo iné, niečo, čo bežne v domácnostiach či kanceláriách neuvidíte.

IMG_9344

Bang & Olufsen BeoPlay A9 si môžete zaobstarať vo viacerých farebných kombináciách. Ja som dostal na test model z limitovanej edície Love Affairs k 90-temu výročiu vzniku spoločnosti. O to väčšia exkluzivita. Ten môj mal nohy (mimochodom vyrezávané z jedného kusu dreva) z tmavého dreva, kovovú obruč vo farbe ružové zlato a šedý ochranný poťah. Trochu som bol prekvapený, ako ľahko je ho možné sňať dolu, stačí totiž oň (napríklad) pri prenášaní trocha zavadiť a nasledovať bude skúška odvahy, či sa vám podarí to naspäť samému nasadiť. Zo zadnej strany však máte pripravene akési madlo, vďaka ktorému je možné tento takmer 15-kilogramový kúsok ľahšie prenášať.

IMG_9341

Keď už sme pri tej zadnej stene, šikovne ukrýva niekoľko konektorov. Pripojenie je možné bezdrôtovo, prostredníctvom Bluetooth, DLNA, ale aj Apple AirPlay (čo je skutočne to najjednoduchšie a najefektívnejšie pripojenie), no využiť môžete aj USB vstup, Cinch či Ethernet konektor na priame pripojenie reproduktoru k vášmu routeru. Palec hore si výrobca zaslúži za pribalenú krytku, ktorou prístup ku konektorom jednoducho zakryjete a vzadu tak razom zavládne dizajnová čistota. Okrem toho sa na zadnej strane nachádza aj efektné ovládanie hlasitosti, ktoré skôr využijete na predvádzanie známym, než by ste v praxi mali neustále behať k reproduktoru. Na reguláciu hlasitosti (a nastavenie) reproduktora skôr poslúži aplikácia pre Android a iOS.

IMG_9338

Zvuk

Rovnako tak, ako vás prv očarí dizajn, vás osloví aj samotný zvuk. Nechajte rozozvučniť všetkých 5 reproduktorov a zažijete pravú nefalšovanú radosť. A čo sa teda ukrýva pod oným zázračným kruhovým krytom? Čaká na vás 8-palcový subwoofer s výkonom 160 Wattov, ktorý dopĺňa dvojica 3-palcových stredopásmových reproduktorov s výkonom 160 Wattov (každý po 80 W) a ďalšia dvojica 3/4-palcových tweeterov o výkone 160 Wattov (opäť každý po 80 W). To všetko dopĺňa DSP s voliteľným režimom (na stene, vo voľnom priestore, v rohu). Reproduktor ako celok dokáže potom reprodukovať hudbu v pásme od 33 Hz po 25 kHz.

IMG_9361

Toľko teórie. Aká je teda prax? Napĺňam playlist pozostávajúci od M83, cez Lanu Del Rey, Royksopp, Mikea Oldfielda, Jessie Ware, Banks, IAMX, Flying Lotus až po úžasnú Florence. BeoPlay A9 to nehrá na efekt, ale na poctivo, kľudne a mäkko. Basy sú napriek rozmerom reperoduktoru príjemne mäkké a fantasticky znejú aj blízko maximálne hlasitosti. Celkovo sa dá povedať, že ich je dosť, avšak v pomere k zvyšku pásma ich je adekvátne. Nestane sa tak zbytočne, že by vám domácnosť prehlučnilo menej príjemné dunenie a ubralo vám zo zážitku.

IMG_9352

Po úvodnom zahriatí rozhodne odporúčam otestovať silu a naladenie reproduktoru vokálne majestnátnou Florence. Dvojica stredopásmových reproduktorov dáva dostatok priestoru na to, aby sa jej vokály drali von z úzkeho tela A9-iny a napĺňali celú miestnosť sýtym zvukom. DSP-čko si svoju úlohu spolu s päticou reproduktorov plní na výbornú, a tak nech už sa rozhodnete počúvať prakticky čokoľvek, Bang & Olufsen BeoPlay A9 vám vždy dopraje krásny, čistý a mäkký zvuk. Za tie dva dni, čo sme spolu strávili, si prešiel hodinami jazzu, vianočných hitov, popu, ale aj ťažšej elektroniky, pričom zvládol naozaj čokoľvek, a to na jednotku.

IMG_9397

Záver

BeoPlay A9 je bravúrny kúsok, umelecké dielo, ktoré svojho majiteľa bude vždy reprezentovať. Zaujme špičkovým dizajnom, ale aj výborným naladením zvuku, ktoré je ukryté v naozaj tenkom tele. Ak sa vám A9-ina páči, nenechajte si do toho kecať a radšej si rovno bežte po jednu. Samozrejme, že by ste mohli za tú cenu mať úplne iné audiosystémy a možno by vám vyšlo aj na extra televízor, ale prečo vždy robiť kompromis? Bang & Olufsen si za svoj audiosystém síce pýta nemalú sumu, avšak okrem uší poteší A9-ina aj oči. A to vždy, keď sa na ňu pozriete alebo budete hostiť návštevu. To je emócia, ktorú pri racionálnej voľbe nikdy nedostanete.

Cena: cca 2 000 eur / 2 350 eur (Love Affair kolekcia)

IMG_9427

Za zapožičanie ďakujeme predajni Bang & Olufsen Bratislava

Zdieľaj.

O autorovi

Odpovedaj