Je náročná, ale krásna: ako počúvať klasickú hudbu

0

„Chcel by som počúvať klasickú hudbu, ale veľa o nej neviem.“

Čím viac viete, tým je väčšia zábava klasickú hudbu počúvať. Zároveň nemusíte absolvovať vysokú školu, aby ste zvýšili svoje potešenie z hudby.

Ponúkame vám päť jednoduchých nápadov, ktoré vám síce neotvoria dvere do klasickej hudby – tie si musíte otvoriť sami – ale užitočne vám pomôžu počas vašich prvých krokov v neznámom svete.

Slúchadlá a Mozart

Kúpte si kvalitné slúchadlá, ktoré prikryjú celé vaše uši. Malé štuple do uší fungujú tiež, ale dobré slúchadlá sú ešte lepšie. Budete počuť jemnosť, a to najmä v orchestrálnej hudbe, ktorú by ste nepočuli, keď hudba vychádza zo stereo reproduktorov a pláva okolo vašej obývačky.

Pamätajte si Mozarta. Je jedinečný. Má najmenej jedno majstrovské dielo v každom žánri, je nekonečnou fontánou melódií a zložitý zvuk robí jednoduchým. Jeho klavírne koncerty sú jedným z jeho najväčších úspechov a predstavujú aj jeho prvú lásku: operu. Je ľahké si predstaviť soprán, ktorý spieva tieto klavírne melódie.

Beethoven prišiel o niekoľko rokov neskôr a vykopol dvere do dvoch storočí dobrodružného osobného výrazu, ktorý pokračuje aj dnes. Je ľahké zabudnúť na Mozartovu klamne jednoduchú genialitu. To však už čerpal z Mozarta. Preto „pamätajte na Mozarta“ je dobrá rada.

Kniha a hry na koncertoch

Získajte dobrú referenčnú knihu, ktorá je zábavná a nezaberie veľa miesta v taške. Jedna z najobľúbenejších kníh Sprievodca klasickou hudbou obsahuje krátke životopisy a navrhuje veľké diela a skvelé nahrávky na vypočutie. Bez ohľadu na to, ako dlho počúvate klasickú hudbu, pri každom otvorení knihy vás niečo nové zaujme.

Zahrajte si hry na počúvanie. Tu je dobrý príklad: funguje obzvlášť dobre s komornou hudbou, ale dokáže úžasné veci v rámci akejkoľvek skladby. Keď sa začne umelecký prednes, vyberte si len jeden nástroj a naň sa zamerajte. Hudba sa pre vás stane celkom novým spôsobom trojrozmerná. Vyskúšajte to s týmto dielom Johanna Sebastiana Bacha:

Toto je trochu zložité, pretože hráč na trúbke začína a zastavuje na niekoľkých miestach. Stále je zábavné sledovať, či sa môžete sústrediť len na jednu melodickú líniu. Všimnite si, ako to ovplyvňuje spôsob, akým ste počuli dielo.

Naučte sa počúvať

Nakoniec možno najdôležitejšia rada – naučte sa počúvať. Vráťte sa znova a znova k overeným majstrovským dielam. Podobne ako všetko skvelé umenie, aj klasická hudba pomaly odhaľuje svoje poklady a poskytuje radosť na celý život.

Poznámka od autora: trvalo mi niekoľko rokov, kým som sa zamiloval do štyroch Brahmsových symfónií. Narozdiel od väčšiny iných skladateľov Brahms čakal až do neskorého veku, aby ich skomponoval, takže každá jedna je vyjadrením zrelého majstrovského remesla. Tretia časť jeho Tretej symfónie je príkladom schopnosti napísať nádhernú melódiu, ktorá vyjadruje túžbu bez stopy sebaľútosti.

Posledná poznámka. Hoci sa učenie o hudbe a približovanie sa k nej rôznymi spôsobmi odmeňuje, nakoniec je to celoživotné objavovanie, potešenie a zábava, ktorá je najdôležitejšia.

Ako kedysi povedal Igor Stravinskij: „Problémom pri ocenení dobrej hudby vo všeobecnosti je, že ľudia sa učia, že majú príliš veľa rešpektu k hudbe. Mali by sa radšej naučiť, že ju milujú.“

Tento článok vznikol v spolupráci s basys.sk.

Zdieľaj.

O autorovi

Odpovedaj