TEST Bang & Olufsen Beoplay A1: vstupenka do vyššej triedy

0

Beoplay A1, dlhoočakávaný mikroreproduktor z dielne Bang & Olufsen, ktorý v ponuke výrobcu chýbal ako soľ. Nielen kvôli dostupnejšej a sympatickejšej cene, ale aj kvôli svojim rozmerom a odolnosti. Po nejakom tom mesiaci na trhu, plného úspešných predajov, sa konečne dostala nová A1-ka aj ku nám do redakcie.

Špecifikácie:

Výkon: 60 W
Reproduktory: 2 x 30 W
Batéria: zabudovaná, 2 200 mAh, výdrž do 24 hodín
Pripojenie: Bluetooth 4.2, AUX
Rozmery: 133 x 48 mm
Hmotnosť: 0,6 kg

Balenie

Typicky olufsenovské balenie pozostáva z elegantnej škatuľky, ktorá budí pozornosť. Po jej otvorení na vás vykukne (v našom prípade) zelený okrúhliak s koženým remienkom, ktorý je vložený v čiernej penovej forme. Pod ňou sa ukrývajú potrebné dokumenty a nabíjací kábel, ktorý je (pozor!) microUSB typu C. Pozor preto, nakoľko sa tento typ líši od predchádzajúcich verzií, a tak si reperoduktor nabijete len priloženým káblom. Keďže sa však C-éčko pomaly stáva štandardom, onedlho vás tento miniproblém nebude vôbec trápiť. Mnoho výrobcov totiž už prechádza na tento typ konektora. Nájsť ho môžete už v smartfónoch Huawei, LG či Samsung.

A1_3

IMG_4802

Dizajn a konštrukcia

Nesmrteľný dizajn, ktorý navrhla talentovaná Cecilia Manz, je jedným z mnohých argumentov, prečo sa pre A1-ku rozhodlo už toľko ľudí a ja osobne som jej podľahol tiež. Či už je to testované zelené prevedenie, ktoré je perfektne dominujúcim mikro prvkom v domácnosti, alebo neutrálne svetlošedé, čierne alebo červené (limitované edície), A1-ka si vás okamžite získa. Ako sa hovorí, v jednoduchosti je krása. Koniec koncov, názor si môžete urobiť z priložených fotografií.

A1_1

Ja len poznamenám, že telo je zhotovené z kvalitných plastov a kovu. Kovová je vrchná polovica, ktorú tvorí ochranná mriežka reproduktora. Výrobca hovorí o zvýšenej odolnosti reproduktora, vďaka čomu sme sa dočkali vôbec prvého modelu z radu Beoplay, ktorý odolá kvapkám vody, nejakému tomu pádu a prachu. Vynikajúci krok pri tvorbe prenosného reproduktora. Mobilitu podporuje aj prítomnosť štýlového koženého remienku, vďaka ktorému si môžete Beoplay A1 zavesiť alebo priviazať na oblečenie, ruksak či prakticky akýkoľvek držiak. Jednoducho, reproduktor je priam stvorený na to, aby ste ho prekladali, nosili, vešali, pokladali, apod.

A1_4

Vrátim sa ešte ku samotnej konštrukcii. Spodnú časť totiž tvorí (na povrchu) pogumovaný plast. No a práve spodná strana ukrýva všetky prvky ovládania a konektory. Nájdete tu tlačidlo vypínania s informačnou LED diódou, ovládanie hlasitosti, microUSB-C konektor, 3,5 mm AUX-IN konektor, mikrofón, tlačidlo s logom Bluetooth pre spustenie párovania či play/pause tlačidlo. Trochu mi chýbal set informačný diód, ktorý signalizuje stav batérie. Zistiť tento údaj môžete až po pripojení k zariadeniu (napr. k iPhonu, na iMacu to už napríklad neukazuje). Bez mobilu môžete aktuálnu kapacitu batérie len tipovať. Výrobca však osadil A1-ku silnou 2 200 mAh batériou, ktorá ho udrží pri živote až 24 hodín. Bláznivý údaj, viem, ale platí vraj v prípade umiernenej hlasitosti. Samozrejme, výdrž závisí od použitého zdroja, jeho vzdialenosti, hlasitosti, hudobného žánru a mnohých ďalších faktorov. Za 4 dni testovania sa mi ho však nepodarilo vybiť. Prostredníctvom Beoplay A1 som hudbu počúval približne 10 hodín a podarilo sa mi ho dostať zo 100 % kapacity batérie na približne 54 %. Hlasitosť bola rôzna – od skúšania maximálky, cez hlasné počúvanie až po tichý podmaz pri práci.

IMG_4805

Konektivita zabudovaného Bluetoothu je stabilná a reproduktor nemal problém ani s väčšími vzdialenosťami či prekážkami. Párovanie je jednoduché a rýchle, škoda však absencie NFC.

IMG_4807

Zvuk

Výrobca sa pri modeli A1 pýši priestorovým zvukom, a tak som sa rozhodol to rovno vyskúšať. Konkurenti z radu mikroreproduktorov sa v priestore necítia dobre, znejú poslabšie a zväčša ich musím umiestniť do rohu miestnosti na drevenú policu, kde si pomôžu akustikou a razom znejú o úroveň lepšie. Na Beoplay A1 som bol zvedavý už od prvej minúty, veď koniec koncov, kamarát Richard Hombauer z Fony.sk ho vo svojej recenzii tiež vychválil. Práve z tohto dôvodu som reproduktor vybalil už v aute, prepojil ho s iPhonom 5S, spustil Spotify a posadil ho na spolujazdcovo sedadlo. Nie sú to ani zďaleka ideálne akustické podmienky, avšak prečo neskúsiť rovno krst ohňom?

A1_6

Na moje počudovanie už v interiéri auta hral reproduktor skutočne bohato. Basy neboli nijak zvlášť slabé, dokonca som započul znateľné dunenie. Zvyšok pásma bol čistý a detailný. Prvý dojem teda urobil. Svoju skutočnú premiéru si však A1-ka odbila až doma. Namiesto „testovacej“ drevenej police v rohu miestnosti som reproduktor posadil vedľa klávesnice na pracovný stôl (drevenú pracovnú dosku s kovovými nohami). Musím sa priznať, že ma A1-ka skutočne príjemne šokovala. Práve toto bolo miesto, kde sa jej najviac páčilo. Zvuk bohatý a sýty, basy príjemne mäkké, a to všetko aj na relatívne vysokej hlasitosti. Klobúk dolu. Nech drobného Olufsena akokoľvek otáčam, zvuk je stále rovnaký a nemení sa. Inžinieri teda svoju prácu odviedli skutočne na jednotku a nech už ste voči A1-ke nasmerovaní akokoľvek, zvuk je vždy rovnako jasný.

IMG_4822

Skutočne prekvapujúce sú práve spomínané mäkké hĺbky, ktoré na strednej hlasitosti príjemne dunia, pri nízkej zasa nezabúdajú zdôrazniť basovú gitaru či kopáky. Nech už teda počúvate potichu alebo nahlas, nemáte vôbec pocit, že prichádzate o časť pásma, a tým pádom aj nezanedbateľnú súčasť obľúbenej skladby. Rovnako precízne sú stredy. Sú čisté, jasne čitateľné, s dôrazom na vokály, ktoré pekne vyniknú. S prednesom výšok reproduktor tiež nemá žiadne väčšie problémy, aj keď občas sa mi zdali mierne potlačené. Stačí sa však trocha pohrať s ekvalizérom cez sprievodnú aplikáciu pre iOS alebo Android a docielite zvuk podľa vlastného vkusu.

A1_5

Záver

Čo teda dodať na záver? Dáni sa opäť raz predviedli a ukázali, že aj z malých rozmerov sa dá dostať obrovský zvuk. A hoci Beoplay A1 nepatrí medzi najlacnejšie mikroreproduktory, v rámci svojej triedy ponúka špičkový zvuk a nesmrteľný dizajn, na ktorý sa máloktorý konkurent doťahuje. Z hľadiska konkurencie bude A1-ku ohrozovať zrejme iba Bose Soundlink Mini 2 s cenovkou okolo 200 eur či Marshall Stockwell, ktorý ponúkne taktiež dlhú výdrž na jedno nabitie a bohatý zvuk. Pri cenovom zohľadnení a opomenutí rozmerov bude možným konkurentom aj Harman Kardon Onyx Studio 2. Napriek tomu je Beoplay A1 však akousi pomyselnou vstupenkou do vyššej triedy a citíť to budete pri každom pohľade na reproduktor. A tento pocit som pri konkurentoch nikdy nemal.

Cena: 249 eur

Za zapožičanie ďakujeme bratislavskej predajni Bang & Olufsen.

Zdieľaj.

O autorovi

Odpovedaj