TEST Bang & Olufsen BeoPlay A2: škandinávsky dotyk dokonalosti

0

Škandinávsky výrobca Bang & Olufsen je vo svete známy svojou precíznosťou. Tá sa netýka iba typicky severského krásneho dizajnu, ale celkového spracovania. Niečo, ako iPhone medzi mobilnými telefónmi. Prémiovú kvalitu skrátka cítiť odvšadiaľ. Spoluprácu so značkou sme odštartovali testom drobného (OK, nie tak celkom drobného) modelu BeoPlay A2.

Špecifikácie:

Výkon: 180 W
Reproduktory: 2 x 3″ full-range reproduktor + 2 x 3/4″ tweetre + 2 x 3″ pasívne basové žiariče
Batéria: zabudovaná, výdrž do 24 hodín
Pripojenie: Bluetooth, NFC, AUX, USB
Rozmery: 256 x 142 x 44 mm
Hmotnosť: 1,1 kg

Balenie

Spomínanú precíznosť a zmysel pre detail už odkrýva aj samotná škatuľka. Po jej rozbalení odhalíte malú „kazetu“, v ktorej sú poukladané vedľa seba potrebné dokumenty, nabíjačka, reproduktor a nadstavce s redukciami pre nabíjanie (britská, americká, európska).

IMG_8816

Dizajn a konštrukcia

Bang & Olufsen BeoPlay A2 patrí medzi to najkrajšie, čo si do svojej izby/kancelárie/domu môžete kúpiť. Už samotný prvý pohľad zanechá dojem. Kovové telo, imidžový kožený popruh na zavesenie a rôzne ďalšie detaily z neho robia luxusný kúsok. Škoda však plastovej mriežky, ktorá pokrýva gro tela. V kovovom prevedení by vyzerala pôsobivejšie a luxusnejšie. Tak či onak, výrobca deklaruje, že by použitý materiál mal odolať škrabancom.

BeoPlay A2 ponúka výrobca v niekoľkých farebných prevedeniach, ktoré dokonale doplnia vašu škandinávsky zariadenú domácnosť. Na výber máte tzv. natural (jemne šedý s hnedým koženým popruhom), zelený s tmavo-hnedým koženým popruhom, čierny (all-black), šedý so zlatým kovovým telom a hnedým koženým popruhom a tzv. „black copper“, ktorý sme testovali my. Výrobca uvádza, že ide o špeciálnu edíciu. Musím sa však priznať, že mne osobne sa najviac páči zelený, no „black copper“ má širšie využitie v rámci farebných kombinácií.

IMG_8814

Pri modeli BeoPlay A2 ma už pri predstavení prekvapili dve veci – hmotnosť, ktorá sa zastavila na 1,1 kilogramu a zabudovaná batéria, ktorá údajne vydrží až 24 hodín pri prehrávaní na normálnej hlasitosti. A aká je realita? A2-ka nám vydržala hrať približne 18 (!) hodín, pričom stále nehlásila vybitie. Neuveriteľné. Len pre porovnanie, konkurenčné produkty hlásia maximálne tak 12 hodín na jedno nabitie pri podobných rozmeroch.

A2-ka sa ovláda prostredníctvom štvorice tlačidiel, vedľa ktorých sa nenápadne usídlil aj mikrofón slúžiaci na vybavovanie hovorov. Tlačidlo napájania má jasnú funkciu, dopĺňa ho dvojtlačidlo ovládania hlasitosti a tlačidlo s logom Bluetooth. Ako iste tušíte, slúži práve na párovanie zariadení. Nechýba však ani NFC, ktoré robí pripájanie ešte jednoduchšie. Bang & Olufsen A2 si pritom zapamätá až 8 naposledy pripojených zariadení.

IMG_8806

Okrem Bluetoothu môžete využiť na prehrávanie vašej obľúbenej muziky aj klasický 3,5 mm jack. Nekrytý USB port slúži na nabíjanie zariadení.

IMG_8803

Zvuk

Vyžente hlasitosť na maximum a Bang & Olufsen A2 vás odmení nádherne čistým a priestorovým zvukom. Nech už som si púšťal melancholických a jesenných Boards of Canada alebo príjemnú elektronickú soulovú Jessie Ware či eneregický White Light od Groove Armady, vždy som sa dočkal presného a jasného zvuku, v ktorom je cítiť každý úder kopáku, každý nástroj a vokál. Veľká pochvala patrí technológii „True360“, ktorá sa stará o priestorovosť zvuku. Celé to spočíva v umiestnení reproduktorov po oboch stranách A2-ky. Vďaka tomu môžete stáť napríklad aj za reproduktorom a všetko budete počuť jasne a čisto.

Pri A2-ke niet veľmi čo kritizovať. Niekomu možno budú chýbať hlbšie a intenzívnejšie basy, ktoré napríklad ponúka SoundLink III z konkurenčných vôd. Mne však pri tomto reproduktore vyslovene sadol vyladený zvuk, ktorý ponúka mäkké basy s nie tak výrazným dunením. Azda najbližším konkurentom mu bude ďalší luxusný kúsok T7 od Bowers & Wilkins. Pri tomto porovnaní však A2-ka u mňa tesne vyhráva ako po dizajnovej, tak ja po zvukovej stránke.

IMG_8818

Poteší tiež skutočne intenzívna maximálna hlasistosť, ktorou sa dokáže reproduktor rozozvučniť. Popri tom, samozrejme, nečakajte žiadne rušenie rezonanciou alebo chrčaním. Tieto nedostatky si Bang & Olufsen nedovolí.

Záver

Bang & Olufsen BeoPlay A2 spadá cenovo, výkonovo aj dizajnovo do trojice toho najlepšieho, čo môžete dostať v triede prenosných Bluetooth reproduktorov. Za každé investované euro dostanete dostatok „muziky“, vďaka čomu vás tento kúsok hardvéru doma tak rýchlo neomrzí. Fanúšikom tohto konceptu, no možno ešte silnejšieho a lepšieho zvuku, však odporúčam pozrieť sa aj po modeli BeoLit 15, na ktorý si posvietime (veríme) už onedlho.

Cena: 399 eur

Zdieľaj.

O autorovi

Odpovedaj