TEST Bang & Olufsen BeoPlay A6: škandinávsky bumerang

0

Novinka s označením BeoPlay A2 bola predstavená na jeseň minulého roku na IFA 2015 v Berlíne, pričom do predaja sa dostala až začiatkom tohto roka. Okamžite sa však stala bestsellerom, a to aj tu na Slovensku. Svojou cenovkou sa radí medzi prémiové kúsky, avšak ja by som reproduktor zaradil niekde medzi prenosnú A2-ku a a dizajnovo vyšperkovanú A9-ku. BeoPlay A6 totiž svojimi rozmermi a možnosťou prenosu skôr evokuje bližšie zaradenie k A2-ke, no špičkovým dizajnom a možnosťou umiestniť reproduktor na stenu, či napríklad výkonom zasa A9-ku. Ja to skrátka niečo medzi – ak sa vám máli BeoPlay A2 a BeoPlay A9 je zasa príliš drahý či rozmerný, novinka A6 dokonale splní vaše požiadavky.

Špecifikácie:

Výkon: 240 W
Reproduktory: 2 x 60 W woofer + 1 x 60 W full-range reproduktor + 2 x 30 W tweeter
Batéria: napájané z elektrickej siete
Pripojenie: Bluetooth, DLNA, AirPlay, Cinch, USB, Ethernet
Rozmery: 536 x 298 x 144 mm
Hmotnosť: 4,2 kg

Balenie

Filozofia Bang & Olufsen pri reproduktoroch radu BeoPlay je jednoduchá – v balení nájdete iba vždy to najnutnejšie. V tomto prípade je to reproduktor, sieťový kábel a potrebná dokumentácia. Voliteľným príslušenstvom sú kryty reproduktoru. V štandarde dostanete bledo-šedý, ja som testoval reproduktor s modrým (Dusty Blue) krytom. Vybrať si však môžete aj tmavo-šedý (skoro až čierny s názvom Dark Grey) či tmavý červený (Dark Rose). Každý farebný variant vás však vyjde na 129 eur. K dispozícii je aj držiak na stenu (99 eur) a držiak na policu/podlahu (79 eur). Posledné menované príslušenstvo síce nie je potrebné, no so spodným držiakom reproduktor celkovo vyzerá oveľa lepšie.

IMG_9935

Dizajn a konštrukcia

Ako sme si už mohli všimnúť a zvyknúť pri tejto škandinávskej značke, aj tentoraz hrajú hlavnú rolu zaoblenia. Nejde však o miniatúru „kruhového“ BeoPlay A9 ako by ste možno očakávali, ale bumerang pripomínajúci tvar, ktorý vynikajúco sedí, nech ho položíte kdekoľvek – do rohu miestnosti, na policu vedľa TV alebo ho umiestnite na stenu. Dáni tak opäť raz odviedli kus skvelej roboty, vďaka čomu bude A6-ka pútať pozornosť nielen vašich uší, ale aj očí.

IMG_9923

Zadnú časť tela reproduktoru tvorí perforovaný biely plast, prednú časť chráni vymeniteľný ochranný poťah, pod ktorým sa nachádza pätica reproduktorov. Tú tvorí dvojica 14-centimetrových wooferov, jeden 38-milimetrový celopásmový reproduktor a dva 20-milimetrové výškové tweetre. Bang & Olufsen BeoPlay A6 disponuje, rovnako ako A9-na, nenápadným dotykovým panelom na ovládanie hlasitosti na vrchnej zadnej strane reproduktora.

IMG_9913

Set konektorov a dodatočných tlačidiel sa usídlil pod krytom v spodnej stene. Okrem konektora napájania sa tu nachádza aj USB port (slúži len na servisné úkony), Ethernet koneketor na pripojenie k internetu, 3,5 mm vstup, reset tlačidlo a prepínač režimov podľa umiestnenia reproduktora (wall – na stene, free – v priestore, corner – v rohu).

IMG_9910

IMG_9912

Výhodou novinky je možnosť prepojiť ju prakticky s čímkoľvek, takmer akokoľvek, čo znamená, že vám prehrá doslova všetko a všetkými cestami. Káblov, bezdrôtovo cez Bluetooth, AirPlay, DLNA, Wi-Fi, atď. Možností je skutočne dosť, navyše reproduktor možno ovládať prostredníctvom aplikácie pre Android a iOS.

IMG_9937

Zvuk

Posledná vec, ktorú by ste čakali v takto tenkom reproduktore sú zvučné a hlboké basy, ale Bang & Olufsen nás zasa prekvapili. Keď sa rozozvučnili beaty v skladbe R.I.P. 2 My Youth od The Neighbourhood, neboli len hutné, ale presné a jasne uložené. Basy, napriek tomu, že sú intenzívne a (pre mňa neprekvapujúc) na špičkovej úrovni, nie sú highlightom prednesu.

IMG_9946

Sú to práve stredy, v ktorých A6-ka exceluje. Vokály neskutočnej Jessie Ware prichádzajú s úplnou jasnosťou a presnosťou, až máte pocit, akoby ste boli práve v nahrávacom štúdiu. Prednes dokonale zachytáva charizmu, silu a melodickosť jej hlasu. Radosť počúvať.

IMG_9939

Skúste si však Jamesa Blakea a jeho Limit To Your Love medzi prvými skladbami. Na tejto skladbe dokonale cítiť perfektné naladenie A6-ky. Mohutné basy striedajú sólo údery do klavíra sprevádzané úžasným hlasom Jamesa. Pozornému uchu neujdú ani také detaily, ako stúpanie na pedále klavíra. Skrátka fantastický kúsok na demonštráciu toho, čo A6 skutočne dokáže zo seba vydať.

IMG_9942

BeoPlay A6 je zároveň dostatočne výkonným a silným reproduktorom, aby ozvučil váš dom či priestranný byt. S možnosťou prepojiť ich v rámci siete viacero by som v ideálnom svete odporúčal jeden do obývačky, jeden do spálne a jeden do pracovne. Áno, viem, drahý špás, avšak tohto famózneho zvuku sa nebudete chcieť skrátka zbaviť.

IMG_9947

Čo sa týka umiestnenia, podľa môjho názoru hrá A6-ka najlepšie v otvorenom priestore, avšak umiestniť ju do rohu sa tiež nezdal zlý nápad. Kto má rád extra porciu basov si príde na svoje, pretože rohy akusticky veľmi dobre zvýrazňujú práve spomínané hĺbky. Keďže držiak na stenu v balení absentuje, umiestnenie na prázdnej stene som nemal možnosť vyskúšať.

Záver

Ako inak, aj teraz mi neostáva nič iné ako chváliť. Bang & Olufsen BeoPlay A6 sa síce môže niekomu zdať ako „škaredý“ reproduktor, avšak musíte ho brať ako umelecké dielo. Nemusí sa vám 100%-ne páčiť, aby ohúril. Mimo toho vám garantujem, že ohúri každého. A cenovka tesne pod hranicou tisíc eur tiež nie je až takým strašiakom, ako v prípade ostatných modelov. Zdá sa teda, že sa Dáni trafili týmto produktom do vkusu zákazníkov, keďže A6-ka patrí medzi obľúbené a veľmi dobre predávané kúsky, aj keď je v predaji len zopár týždňov.

Cena: 999 eur

Zdieľaj.

O autorovi

Odpovedaj