TEST Bang & Olufsen BeoPlay M5: malý valec s veľkým zvukom

5

Bang & Olufsen BeoPlay M5 je ďalšie dielo talentovanej návrhárky Cecilie Manz, ktorá stojí za viacerými Beoplay produktami. Aj preto M5-ka dokonale dopĺňa napríklad A6-ku či A9-nu. Podobne ako tieto dva reproduktory, aj M5 je bezdrôtovoý sound systém, tentoraz však s 360-stupňovým zvukom, ktorý si vás okamžite získa.

Špecifikácie:

Výkon: 130 W
Reproduktory: 1 x 40 W woofer, 2 x 30 W midrange reperoduktor a 2 x 30 W tweeter
Batéria: bez zabudovanej batérie, sieťový adaptér
Pripojenie: Bluetooth 4.0, Wi-Fi (AirPlay, Spotify Connect, Chromecast, Deezer), AUX, Ethernet
Rozmery: 165 x 185 x 165 mm
Hmotnosť: 2,54 kg

Balenie

V balení sa nachádza: 1 x reproduktor Bang & Olufsen BeoPlay M5, sieťový adaptér, potrebná dokumentácia

Dizajn a konštrukcia

Malý-veľký valec je asi najvýstižnejší opis vzhľadu tejto novinky. Oproti už známym reproduktorom ako BeoPlay A6 či BeoPlay A9 je malý, resp. podstatne menší, avšak ak ho porovnáme s prenosnými modelmi BeoPlay A2 či A1, tak sa dá pokojne hovoriť o veľkom reproduktore. Veď nakoniec, čísla prezrádzajú, že je vysoký takmer 20 centimetrov a váži dva-a-pol kilogramu. Navyše, musí byť pevne pripojený do elektrickej siete káblom, inak si s ním veľa srandy neužijete. Škoda, že sa výrobca nerozhodol pre implementáciu batérie, ktorá by utiahla aspoň 5-6 hodín hrania hudby na jedno nabitie.

IMG_8302

Väčšinu povrchu tvorí elegantný látkový poťah, iba horná stena je tvorená hliníkovým dotykovým diskom. Ten je navyše čiastočne otočný – posunutím doľava znižujete hlasitosť, posunom doprava ju, naopak, zasa zvýšite. Celá jeho vrstva je zároveň dotyková, vďaka čomu sa reproduktor zbavil neestetických tlačidiel. Jedno poklepanie znamená pozastavenie prehrávania, dvojité poklepanie zmenu zdroja zvuku. Všetky ostatné dôležité prvky sa umiestnili na spodnej stene. Nájdete tu konektor pre pripojenie sieťového adaptéru, Ethernet konektor, AUX IN konektor pre 3,5 mm jack a dvojicu tlačidiel (ON/OFF a tzv. „configuration button“ pre nastavenie reproduktoru v rámci domácej siete). O spôsobe pripojenia a aktivite reproduktoru informuje dvojica nenápadných LED diód v spodnom podstavci. Párovanie je jednoduché, stačí si nainštalovať príslušnú aplikáciu, resp. využiť klasické Bluetooth pripojenie.

IMG_8324

Bang & Olufsen v tejto chvíli prináša dve farebné prevedenia, a síce natural (šedé) a black (čierne). Myslím si však, aj na základe predchádzajúcich skúseností s produktami tejto značky, že je len otázkou času, kedy vyrukuje s ďalšími štýlovými farebnými variantmi.

IMG_8333

Zvuk

Ako je už zvykom u produktov značky Bang & Olufsen, rad BeoPlay ponúka bohatý a sýty zvuk, ktorý zaplní celú miestnosť. Škandinávci opäť raz predviedli výborný kus práce a priniesli na svet reproduktor s 360-stupňovým prednesom, ktorý uspokojí aj náročných poslucháčov. Asi najpríjemnejšou časťou pásma sú basy, ktoré sú hlboké, silné a dunivé. V rámci ekvalizéra, ktorý je dostupný v aplikácii, si ich ľahko nastavíte podľa vlastného vkusu. Ja som však ostal verný fabrickému nastaveniu. Pri správnom uložení a nastavení reproduktora totiž produkoval skutočne uchu lahodiace basy, ktoré nielen počujete, ale aj cítite.

IMG_8311

IMG_8331

Okrem basov, ktoré má na starosti nadol smerujúci 5-palcový woofer, sa o celkový výkon (130 W) stará ďalšia dvojica výškových a dvojica stredových reproduktorov. Uložené sú tak, aby sa dosiahol spomínaný 360-stupňový zvuk, ktorý znie rovnako, nech už ste postavený k reproduktoru z ktoréhokoľvek smeru. Musím potvrdiť, že dojem 360-stupňového šírenia sa inžinierom v Dánsku podaril. Stredy sú čisté a s dostatkom priestoru. Ich jasnosť cítiť skutočne z každej strany. Výšky sú ostré a dopĺňajú zvyšok pásma, aby toto kvinteto reproduktorov spoločne vytvorilo audiofilský zvuk.

IMG_8315

IMG_8318

Záver

Bang & Olufsen BeoPlay M5 dopĺňa rad existujúcich reproduktorov a vypĺňa medzeru medzi menšími prenosnými modelmi a väčšími výkonnejšími reproduktormi. M5-ka prináša menšie rozmery a nenápadnejší dizajn než výstrednejšia A6-ka či A9-na, avšak do malého tela zakomponovala všetky obľúbené funkcie z väčších modelov. Okrem Bluetooth si tak môžete užiť Wi-Fi, podporu AirPlay, Spotify Connect, Deezer či Chromecast a multiroom nastavenie pre využitie reproduktorov vo viacerých miestnostiach. Škoda len jednej veci, a síce, že sa v prípade potreby nedá využiť ako prenosný reproduktor s (aspoň) krátkodobou výdržou.

Cena: 599 eur (Bang-Olufsen.sk)

Zdieľaj.

O autorovi

5 komentárov

  1. Viete mi prosim poradit. Chcem kupit do bistra, do miestnosti o rozlohe 70m bud beolit17 alebo beoplay m5. Pokial su kvalitou zvuku aj vykonom porovnatelne tak by som skor kupil beolit kedze ma aj bateriu. Dakujem.

  2. Změní se hudební vlastnosti při otočení vzhůru nohama?
    Plánuji tento reproduktor umístit pod strop v portále nad kuchyňskou linkou a tedy jej otočit vzhůru nohama kvůli umístění kabeláže. Změní se nějak hudební vlastnosti s ohledem na umístění jednotlivých reproduktorů uvnitř? Půjde za něco uchytit? Nevypadne látkový kryt?

  3. Dobry den,

    mozte mi prosim prosim poradit. Rad by som do dvojho bistra zakupil jeden z reproduktorov B&O. Rozhodujem sa medzi beolit 17 alebo beoplay m5. Miestnost do ktorej chcem umiestnit reproduktor ma asi 70m2. Nepotrebujem, aby reproduktor mal bateriu, ale pokial zvuk tychto dvoch reproduktorov je zrovnatelny, tak by som si kupil ten z bateriou. Dakujem vam

  4. Ahoj, uvažujem o kúpe tohoto reproduktoru a potreboval by som jednu informáciu. Ako to hraje pri nízkej hlasitosti ?

    • Jozef, pri nízkej hlasitosti pekne vynikne celé pásmo – prítomné sú mäkké a dunivé basy, ale zároveň je veľmi dobre počuť aj zvyšok, teda jasné a čisté stredy s výškami. Obyčajne taktiež počúvame na nižšej až strednej hlasitosti. Kvalitatívne nízka hlasitosť určite neuberá na zvuku.

Odpovedaj