TEST Creative Omni: streamujte do celého domu

0

Pred dvomi rokmi v lete som testoval nenápadný, no šikovný reproduktor Creative Sound Blaster FRee. Dnes držím v ruke ten istý reproduktor, no je zároveň úplne iný. Prečo? To sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Špecifikácie:

Výkon: ??? W
Reproduktory: 2 x 1,5″ full-range + 2 x pasívny žiarič
Batéria: 2 600 mAh, výdrž do 8 hodín na jedno nabitie
Pripojenie: bezdrôtové, Bluetooth, Wi-Fi, AUX
Odolnosť: IPX4
Rozmery: 71 x 201 x 69 mm
Hmotnosť: 460 g

Balenie

V balení sa nachádza: reproduktor, nabíjací microUSB kábel, potrebná dokumentácia

Dizajn a konštrukcia

Ako som už vyššie spomenul, dívam sa na takmer totožnú kópiu staršieho reproduktoru s názvom Sound Blaster FRee. Dizajnéri v Creative upustili od typických farebných kombinácií, ale podľahli módnemu trendu, ktorý diktuje Apple. A tak si môžete vybrať buď z bieleho alebo čierneho variantu s prvkami z jemne doružova sfarbeného zlata. Samozrejme, ide iba o nástrek farby, nie o skutočné pozlátenie.

Okrem toho v Creative trocha prehádzali a preriedili počet tlačidiel, inak ide o fakt čistú recykláciu. Na druhej strane, čo je dobré a funkčné, netreba meniť, všakže? Toto dvojsečné riešenie teda hodnotím pozitívne, Omni sa mi páči a podobne naň reagovalo aj moje blízke okolie. Špeciálne v bielej ide o pekný a dizajnovo úhľadný reproduktor, ktorý dokonale zapadne kamkoľvek a nebude zbytočne rušiť.

Reproduktor si môžete postaviť (vtedy hrá do všetkých smerov) alebo usadiť naležato, kedy hrá primárne dopredu. Hlavné ovládacie prvky sa usídlili v kruhovej časti (na vrchu alebo pravom boku – podľa umiestnenia). Nájdete tu ovládanie hlasitosti, power button, trojicu signalizačných LED diód a tlačidlo pre spustenie hlasového ovládania/asistenta.

Zvyšok tlačidiel a konektorov ja ukrytých vzadu. Za gumičkou sa tu ukrýva nabíjací microUSB konektor (typ B), AUX IN a čítačka microSD karty. Nájdete tu tiež výduch bass-reflexu, ovládacie tlačidla zabudovaného prehrávača MP3 a prepínač zdroja (Wi-Fi/Blueooth/SD).

Ako som už vyššie načrtol, hlavnou devízou Omnička je schopnosť streamovať cez Wi-Fi služby ako napríklad Spotify, Tidal či iHeart Radio. Okrem toho sa cez Omni v pohode porozprávate aj so Siri. Všetko ovládate jednoducho cez appku pre Android alebo iOS. K tomu všetkému Creative pribalil aj vodeodolnú (teda skôr šplechu-vzdornú) konštrukciu (IPX4) a výdrž 8 hodín na jedno nabitie. Čo je príjemným bonusom, je možnosť prepojiť dva reproduktory a vytvoriť si tak stereo či multiroom systém. Palec hore za toto riešenie.

Zvuk

Zvuk je segment, ktorý zvukový inžinieri v Creative našťastie prekopali. Zatiaľ čo starší SB FRee sa nemal veľmi čím pýšiť a zvuk bol skôr priemerný, Omni hrá vcelku decentne. V priamom porovnaní však hrá oveľa lepšie než predchodca. Zlepšili sa najmä basy, ktoré sú citeľnejšie, výraznejšie a hlbšie.

Maximálna úroveň hlasitosti je výborná, reproduktor dokonca ani nechrčí či nerezonuje. Ak si pripojíte dva kusy Omni v stereo móde, bude to skutočne radosť počúvať. Rozhodne však musím upozorniť, že zvuk pri umiestnení na výšku nie je 360-stupňový. Reproduktory sú umiestnené iba do jednej strany, takže ak ste „za“ dvojicou meničov, potom budete detaily skladby počuť skôr utlmene. Celkový dojem z reproduktoru je však pozitívny. V rámci svojej triedy hrá pekne, jasno a hlavne hlasno.

Záver

Omni je fajn konkurentom pre reproduktory, akými sú napríklad JBL Flip 4. Hoci JBL je lovebrand a ponúka väčšiu odolnosť a trochu lepšie basy, Omni zasa útočí na zákazníkov podporou prehrávania hudby z microSD karty či prítomnosťou Wi-Fi, a teda širokými možnosťami streamovania.

Cena: 129,99 eur

Zdieľaj.

O autorovi

Odpovedaj