TEST JBL Xtreme: Titan uväznený vo valcovom tele

1

Po dlhšom čase sa mi konečne objavil na stole aj najväčší zástupca rodiny prenosných JBL reproduktorov. Masívny Xtreme už na prvý pohľad vzbudzuje rešpekt, no počkajte, až ho zapnete a spárujete so svojim mobilom.

Špecifikácie:

Výkon: 40 W
Reproduktory: 2 x 63 mm woofer + 2 x 35 mm tweeter
Batéria: zabudovaná, 10 000 mAh, výdrž do 15 hodín
Pripojenie: Bluetooth 4.1, AUX, 2x USB (len na dobíjanie zariadení)
Rozmery: 126 x 283 x 122 mm
Hmotnosť: 2 112 g

Balenie

V balení sa nachádza: reproduktor JBL Xtreme, nabíjačka, popruh a potrebná dokumentácia

img_7757

Dizajn a konštrukcia

Dizajn vychádza z rodiny prenosných reproduktorov, ktoré sme už v minulosti otestovali. Drobný Flip a väčší Charge tak dostali svojho najväčšieho a najvýkonnejšieho súrodenca v podobe Xtreme. Ten pôsobí mohutne a majestátne, už na prvý pohľad je značne väčší než Charge. Rešpekt vzbudzujú hlavne dva 63 mm woofre po stranách, o ktorých výkone si povieme nižšie.

img_7749

Dizajn samotného reproduktoru ťažko hodnotiť. Podľa môjho názoru je testované čierne prevedenie pekné, nemám mu čo extra vytknúť. Valcovitý dizajn sa ľuďom buď páči alebo nepáči. Neexistuje nič medzi. Ja osobne sa jemne prikláňam k prvej skupine, a to aj z hľadiska praktickosti. Valcovité telo totiž dokáže vytvoriť pekný priestorový zvuk. Moje slová tiež potvrdzuje ocenenie Red Dot a EISA, ktoré reproduktor nedávno dostal.

img_7743

JBL Xtreme sa okrem iného pýši vodeodolným telom. Teda, aby som to spresnil, určite ho neponárajte pod vodu, no nejaké to obliatie či dážď bez problémov vydrží. Dokonca ho môžete umývať pod slabším prúdom vody. Ublížiť by ste mu nemali. Novinkou, ktorú si môžete všimnúť už z fotografií, sú dva kovové úchyty na hornej stene. Slúžia na pripnutie pribaleného popruhu, vďaka čomu si Xtreme môžete preniesť prakticky kamkoľvek a mať tak svoju obľúbenú muziku so sebou napríklad aj pri dlhej prechádzke.

img_7761

Ovládanie prebieha pomocou šestice tlačidiel na vrchnej strane. Nachádza sa tu tlačidlo slúžiace na spustenie párovania cez Bluetooth, tlačidlá na úpravu hlasitosti, Play/Pause (pozastavenie prehrávania/prijatie hovoru), tlačidlo vypnutia/zapnutia a JBL Connect, ktoré umožní prepojenie viacerých JBL reproduktorov spolu. Vytvoriť tak môžete naozaj neskutočný zvuk, ak napríklad spojíte rovno dva modely Xtreme.

img_7753

Predná časť spodnej strany ukrýva päť LED diód informujúcich o stave batérie. Vzadu dole sa pod zipsom ukrýva päť konektorov – servisný microUSB, AUX, dvojica USB výstupov (na dobíjanie mobilu alebo tabletu, apod.) a nabíjací kruhový konektor. Škoda, že sa Xtreme nedá dobíjať cez microUSB konektor. Takto si na cesty budete musieť nosiť zvlášť nabíjačku.

img_7745

Zvuk

Tak ako tento Titan hrá? Neskutočne dobre! JBL vytlačilo z relatívne veľkého tela maximum. Stačí si reproduktor dobre uložiť a ochvíľu sa začne ozývať burácajúci zvuk. Basy sú silne zastúpené aj pri nižších hlasitostiach. Samozrejme, ľahko sa vybudia aj so zvyšujúcou sa hlasitosťou. Xtreme spraví párty skrátka kdekoľvek. Silné dunenie síce občas prebíja a utláča stredy, ale pri tej dávke, ktorú aj bez pripojenia do elektrickej siete chrlí, mu tento neduh ľahko odpustíte.

img_7762

Izbou sa ozýva tanečný Jamiroquai a jeho You Give Me Something a Xtreme krásne vykresľuje podmazovú groovy basovú linku. Najviac mu svedčí hlasitosť okolo 65 – 80 %, neskôr basy idú trochu do úzadia, hlavne teda tie z nižšieho frekvenčného pásma. Stredy sú napriek prítomnosti dvojice wooferov a dvojice tweeterov reprodukované dobre. Vokál sa tlačí do popredia, kdežto zvyšok ostáva stále dobre čitateľný. Ako som už vyššie spomínal, sem-tam to pri nabasovanejších skladbách pretláča práve hlboký bas. Výšky sú čisté a jasné.

Chváliť budem tiež priestorovosť zvuku, ktorá je vďaka valcovému telu na výbornej úrovni. Nech už sa k Xtreme postavíte ktorýmkoľvek smerom, neprídete o nič signifikantné. Palec hore.

img_7742

Úplne najviac som si s Xtreme užil práve tanečnejšiu muziku či žánre, ktoré si zakladajú na silnejších basoch. Rap, R&B, electro soul, Drum&Bass či práve funk a electro-funk dokáže Xtreme v rámci svojich možností povýšiť na inú úroveň.

Záver

JBL Xtreme ma bavil. Musím sa priznať, že asi najviac z celej rodiny, aj keď Charge 3 bol dlhodobo môj favorit z ponuky. Páči sa mi riešenie s popruhom, vodeodolnosť, aj relatívne veľké telo, ktoré v prípade potreby dokáže zvukom zaplniť väčšiu miestnosť. Navyše, JBL to neprestrelil ani cenovkou. Všetku túto srandu dostanete už od 249 eur. Toľko si výrobca pýta za červený alebo modrý variant. Testovaný čierny alebo momentálne limitovaný Squad (maskáčový) stojí 279 eur. Osobne by som siahol po tom maskáči.

Cena: 249 eur za Red a Blue variant / 279 eur za Black a Squad variant (www.jbl.sk)

Zdieľaj.

O autorovi

Jeden komentár

  1. Kupil som si Xtreme jbl a rad by som vedel koľko sa toto zariadenie nabíja písané je 3.5 hodiny ale mne sa uz nabíja skoro 8 hodin a stále bliká štvrtá dióda tak neviem kedy sa to nabije da mi niekto odpoveď?

Odpovedaj