TEST Marshall Stockwell: bez batérie ho nekupujte

0

Starší Stockwell sa ešte stále na našom trhu dopredáva, no pomaly, ale isto ho strieda už novinka, ktorá prináša rozumné vylepšenia. Oplatí sa ušetriť a kúpiť si dosluhujúci model?

Špecifikácie:

Výkon: 20 W
Reproduktory: 2 x 2,25″ full-range reproduktor
Batéria: bez batérie
Pripojenie: bezdrôtové, Bluetooth, AUX, USB (1A – na nabíjanie zariadení)
Odolnosť: IPX4
Rozmery: 260 x 140 x 41 mm
Hmotnosť: 1,2 kg

Balenie

V balení sa nachádza: reproduktor, napájací kábel, redukcia na americkú sieť, potrebná dokumentácia

Dizajn a konštrukcia

Marshall vsádza na klasický retro dizajn, ktorý je dobre známy všetkým milovníkom tejto značky. Stockwell nie je výnimkou. Do tenkého tela výrobca dokázal napratať dva 10 Wattové full-range reproduktory a trocha ostatnej techniky. Žiaľbohu, v prvej verzii reproduktoru tak trochu zabudli na batériu, vďaka čomu reproduktor bez elektriny jednoducho nespustíte. A to je jeho hlavnou nevýhodou, ktorá z neho robí (aj napriek rozmerom) prakticky neprenosný kus. Závislosť na elektrine a relatívne krátky kábel je v dnešnej dobe neodpustiteľný hriech.

Na druhú stranu, pochvalu si zaslúži za prítomnosť 5V/1A napájacieho USB-A konektoru, vďaka ktorému si môžete dobíjať pripojené zariadenie. Takisto musím pochváliť klasické mechanické „točne“, ktorým si viete real-time meniť zvuk a samostatne pridávať/uberať hlasitosť. Návykové analógové ovládanie je niečo, čo mi chýba na ostatných reproduktoroch s bežnými tlačidlami (prípadne bez tlačidiel).

Ovládanie je jednoduché a zvládne ho naozaj každý. Na prvý pohľad je jasné, ktoré tlačidlo slúži akému účelu. Párovanie je rýchle a po spojení automatické, takže žiadna veľká starosť sa nekoná.

Zvuk

Hoci Stockwell nie je malým reproduktorom, znie tak. Hlasitosť je síce vynikajúca a tento krpec si dokáže doslova zahučať, ale kvalita zvuku trpí fyzickými rozmermi. Dvojica 10-Wattových full-range reproduktorov si vedie dobre tak do 80 % hlasitosti (čo gro času aj tak nebudete využívať), neskôr už veľmi skresľuje zvuk, a to hlavne basy. Tie sú poslabšie, a to aj keď si ich nastavíte na maximum. Počuť to nepríjemné hlučné vyššie frekvenčné spektrum basov, ale hlboký a úderný bass akosi chýba. Oveľa krajší basový prednes majú konkurenti od Bose či Bang & Olufsen.

Stredy sú vyváženejšie a krajšie spracované. Páčili sa mi najmä vokály, ktoré v popovo ladených skladbách pekne vynikli. Výšky sú ostré a jasné, koniec koncov, môžete sa s nimi vyhrať v analógovom ekvalizéri, avšak opäť len do cca 80 % hlasitosti. Vo vyšších úrovniach majú tendenciu syčať a prskať.

Záver

Nový variant Stockwellu vás vyjde na 219 eur, čo je približne o 40 eur viac, než jeho starší súrodenec. V novinke sa nachádza už veľká 6 600 mAh batéria, ktorá utiahne 25 hodín prehrávania hudby plus výrobca navýšil výkon z 20 na 27 Wattov. Z môjho pohľadu teda nie je jediný dôvod prečo by ste chceli šetriť. Ak vás dizajn Stockwellu zaujal, potom radšej priplaťte za variant so zabudovanou batériou a mohutnejším zvukom. Koniec diskusie.

Cena: 179 eur

Zdieľaj.

O autorovi

Odpovedaj