TEST Proda X6: nováčik, ktorý stojí za to

0

Nováčik na slovenskom trhu, značka Proda, sa skúša etablovať rôznymi zaujímavými produktami, mimo iného aj audio zariadeniami. Práve tie nás zaujímajú, a tak sme sa rozhodli otestovať jeden z nich. Na začiatok sme si teda zapožičali model X6, ktorý sľubuje veľa muziky za málo peňazí. Či tomu tak v skutočnosti je, sa dozviete v ďalších riadkoch.

Špecifikácie:

Výkon: 12 W
Reproduktory: 2 x 6W full range reproduktor
Batéria: zabudovaná, 2 000 mAh, výdrž do 6 hodín
Pripojenie: Bluetooth, NFC, AUX, microSD
Rozmery: 180 x 70 x 40 mm
Hmotnosť: ??? g

Balenie

V balení sa nachádza: 1x reproduktor Proda X6, adaptér, nabíjací USB kábel, potrebná dokumentácia

img_5569

Dizajn a konštrukcia

Obľúbený valcovitý dizajn, ktorý preslávili reproduktory od JBL, sa rozhodl využiť aj výrobca Proda. Koniec koncov, je praktický, skladný a ľahko sa drží v ruke pri prenášaní. Oceňujem, že nejde o kopírovanie úspešných a overených dizajnov od konkurencie, ktoré zvyknú robiť nováčikovia, pokúšajúci sa uchmatnúť si zopár cenovo senzibilných zákazníkov. Proda tak volí vlastné umiestnenie ovládacích tlačidiel a zopár šikovných riešení navyše.

img_5570

Tak napríklad, v bočnej stene by ste márne membránu reproduktora (ako napríklad pri JBL). Pod ochrannou gumičkou sa tu ukrýva trojica konektorov – nabíjací microUSB, vstup AUX pre káblové pripojenie a čítačka pamäťových kariet, takže si hudbu prehráte aj bez pripojeného mobilného telefónu. Funkciou gumičky je chrániť konektory pred nepriazňami počasia, keďže Proda X6 je odolná voči vlhkosti, prachu a nejakým tým kvapkám vody (IP64 – ochrana proti striekajúcej vode). Ďalšia užitočná vec, ktorá sa zíde pri využívaní reproduktoru v exteriéri.

img_5571

img_5572

Opačná strana ukrýva vypínacie tlačidlo, zvyšok ovládania sa usídlil na vrchu reproduktoru. Nájdete tu tlačidlá na reguláciu hlasitosti a multifunkčné tlačidlo na spustenie párovania, pozastavenie prehrávania či prijatie hovoru. Áno, Proda X6 poslúži aj ako hands-free reproduktor na telefovanie. Poteší tiež trojica LED diód, ktoré informujú o aktuálnom stave batérie. Tá by mala vydržať podľa výrobcu 6 hodín na jedno nabitie.

img_5574

Oceňujem prítomnosť NFC pre ešte rýchlejšie spárovanie s kompatibilným zariadením. Čo mi však liezlo na nervy je relatívne hlasný sprievodný hlas, ktorý oznamuje činnosť reproduktora. Toto však nie je problém len tohto reproduktora. Je to neduh, ktorým trpí tiež množstvo konkurenčných kúskov. Skutočne totiž nestojím o to, aby mi o pol ôsmej ráno reproduktor zakričal „Bluetooth mode“ alebo „Pairing complete“ a zobudil tak celú domácnosť.

img_5573

Ďalšou skutočnosťou, ktorá ma prekvapila po spustení hudby, je orientácie reproduktorov. Škoda, že Proda v modeli X6 nevyužila valcové telo na to, aby rozdistribuovala zvuk všade, resp. z každej strany. Pod mriežkou sú totiž oba 6-wattové reproduktory orientované dopredu (pri položení na ležato), a tak si budete musieť dávať pozor, na ktorú stranu si reproduktor položíte. Akonáhle ho otočíte, zvuk bude smerovať od vás a vy tak prichádzate o jeho čistotu.

img_5575

Zvuk

Napriek teda zjavnému malému hendikepu, ktorý som spomenul vyššie, ma nováčik prekvapil svojim zvukom. Napriek malému telu (všimnite si porovanie s Charge 3, Proda X6 je malá cca asi ako JBL Flip 2) ponúkne veľmi pekný zvuk. Cítiť prítomnosť basov, ktoré nechýbajú ani pri nižších hlasitostiach. Nie sú síce hlboko dunivé a výrazné ako napríklad pri rádovo drahšom Bose Soundlink mini, avšak sú tam, a to je dôležité. Čo ma milo prekvapilo je fakt, že sa nestrácajú a neubúda ich sila ani pri maximálnej hlasitosti.

img_5578

img_5579

Proda X6 si výborne poradí aj so zvyškom pásma. Dva full-range reproduktory pekne spracujú stredy aj výšky. Sú relatívne čisté, bez výrazných chýb a skreslení. Tento oválny drobec ma potešil, ako si poradil s groovy funkom You Give Me Something od Jamiroquai. Výrazná sprievodná basová linka, jasné vokály a futuristické funky zvuky, s tým všetkým si reproduktor poradil na jednotku. S gitarovejšími Muse a ich Starlight či Supermassive Black Hole sa X6-ka opäť popasovala relatívne dobre. Do popredia sa derú melódie a vokály, zatiaľ čo basy sú jemne na ústupe. Elektronický soul v podaní Rosie Lowe a jej Worry Bout Us zasa patrí k tým žánrom, s ktorými si reproduktor poradí lepšie.

img_5577

Jedinú výraznejšiu výtku mám tak iba k prítomnosti šumu, ktorý počuť pri nízkych úrovniach hlasitosti a ruší tak čistotu zvuku pri tichšom počúvaní.

Záver

Zatiaľ neviem ako ostatné produkty, avšak Proda má, minimálne s modelom X6, šancu na úspech. Za relatívne málo peňazí toho ponúka dosť – pekný dizajn, odolné telo, podporu microSD kariet a dobrý zvuk. Škoda však orientácie reproduktorov, ktoré nesmerujú do každej strany. Každopádne, za necelých 70 eur ide o zaujímavú kúpu, ktorá môže mnohých menej náročných zákazníkov potešiť.

Cena: 69 eur (Prodaworld.com)

Zdieľaj.

O autorovi

Odpovedaj