TEST Sony h.ear go: prenosná Hi-Res pecka

0

Na Hi-Resolution audio sa nešpecializuje veľa výrobcov. Pri slúchadlách a prenosných reproduktoroch ide zväčša o extra funkcie popri štandardnom prenose zvuku cez Bluetooth, ako napríklad vodeodolnosť či prachuvzdornosť. V Sony sa však rozhodli ísť inou cestou a sprostredkovať používateľom čo najlepší zvuk. A tak vznikol prenosný reproduktor h.ear go.

Špecifikácie:

Výkon: 24 W (12 W + 12 W)
Reproduktory: 2 x 35 mm menič + bassreflex
Batéria: ??? mAh, výdrž do 12 hodín
Pripojenie: Wi-Fi, DLNA, NFC, Bluetooth 4.2, AUX
Rozmery: 204 x 62 x 60 mm
Hmotnosť: 790 g

Balenie

V balení sa nachádza: 1x reproduktor, sieťový adaptér pre EÚ a UK, potrebná dokumentácia

Dizajn a konštrukcia

Sony pri tvorbe reproduktoru h.ear go zbytočne neexperimentovalo. Klasický tvar kvádra poslúži dobre, pričom nesie zopár prvkov z radu „h.ear“. Tým hlavným je predovšetkým farebné prevedenie, ktoré si jednoducho nemôžete nevšimnúť. Ja som testoval nádherné sýte zeleno-modré (angl. „teal“) prevedenie, ktoré je podľa mňa najkrajšie. Reproduktor je relatívne ťažký, avšak nie je problém si ho vziať so sebou kamkoľvek. Jeho hmotnosť (takmer 800 gramov) funguje aj ako dobré ťažítko, takže sa nemusíte báť, že by nestál na svojom mieste.

IMG_9154

Prednú a zadnú stranu tvorí mriežka. Tá vpredu sa dá jednoducho odňať pomocou posuvníka na spodnej strane reproduktoru. Ľavá i pravá strana je holá. Všetko dôležité sa nachádza na vrchnej a zadnej strane. Vrchná obsahuje päticu tlačidiel určených na prijatie/ukončenie hovoru, zapnutie funkcie Extra Bass, úpravu hlasitosti a zapnutie/vypnutie reproduktoru, resp. spustenie párovania. Nájdete tu aj logo NFC pre rýchle bezdrôtové spojenie s kompatibilnými zariadeniami. Ľavá vrchná strana tiež ukrýva päť LED diód, ktoré signalizujú, ktorý zdroj zvuku je aktívny.

IMG_9153

IMG_9158

Zadná strana obsahuje tlačidlo na prepínanie medzi zdrojom zvuku, trojicu konektorov (2x microUSB pre nabíjanie a USB Audio + AUDIO IN pre 3,5 mm jack) a ďalšiu trojicu tlačidiel. Tie slúžia pre spárovanie dvoch h.ear go reproduktorov a vytvorenie stereo systému či nastavenie Wi-Fi.

IMG_9157

IMG_9164

Ako ste si už mohli prečítať v špecifikáciách, reproduktor disponuje množstvom spôsobov, ako k nemu dostať zvuk. Pre zrekapitulovanie – prítomne je Wi-Fi (DLNA, Wi-Fi multiroom, Wi-Fi prepojenie so soundbarom a vytvorenie sourround zvuku, Spotify Connect, Deezer), Bluetooth vo verzii 4.2, NFC, AUX pre klasické káblové pripojenie a microUSB pre USB Audio režim. Skutočne šikovné.

IMG_9167

Zabudovaná batéria by papierovo mala vydržať okolo 12 hodín pri bežnej hlasitosti. Mne sa zo Sonyčka podarilo vydolovať aj 14 hodín. Inokedy som však reproduktor vybil za približne 9 hodín. Záleží od hlasitosti a využívaného zdroja.

Zvuk

Okrem toho, že je táto škatuľka od Sony technicky nadupaná, ponúka fantastický zvuk! Fakt netuším kde sa to všetko v tak malom tele berie, ale svojim prednesom hádam prekonáva aj toľko ospevovaný Bose SoundLink Mini 2, ktorý mimochodom považujem za krála malých prenosných reproduktorov. Špičkovo zvláda h.ear go najmä pásmo hĺbok. Z malého kvádru sa šinú hlboké, dunivé a úderné basy, ktoré vás budú o to viac šokovať, keď si zapnete funkciu „Extra Bass“. Prvých pár sekúnd ma skutočne donútilo sa obzrieť, či som sa náhodou nepripojil aj k svojmu domácemu audiosystému, pretože toto som jednoducho nečakal.

IMG_9163

Dvojica malých full-range reproduktorov si vynikajúco poradí aj so zvyškom pásma. Čistotu a jasnosť cítiť naprieč stredmi, ale aj výškami. Vokály sú jasné a vystupujúce vopred, nástroje dobre a zreteľne oddelené. Skutočne som si s h.ear go užil ako Coldplay, tak aj Pulp, soulovú Jessie Ware, melancholickú Delilah či napríklad energických Underworld alebo starých dobrých Chemical Brothers.

IMG_9159

Celé to dopĺňa množstvo technologických vychytávok, vďaka čomu sa Sony snaží ponúknuť Hi-Res audio zážitok, aj keď nemáte zrovna dostupné nahrávky vo vysokom rozlíšení. Vďaka upscaling technológii a digitálnemu zosilňovaču sa reproduktor zo seba snaží real-time vylúdiť dekomprimovaný zvuk o kvalite, ktorá má prekonať, resp. dosiahnuť CD kvalitu.

Záver

Sony stvorilo skutočnú pecku pre fanúšikov kvalitného audia – prenosný reproduktor, ktorý skvele vyzerá, bezkonkurenčne hrá a navyše ponúka hŕstku výbavy, ktorú u konkurencie málokedy nájdete. Navyše, v niektorých slovenských obchodoch sa tento reproduktor dá nájsť za veľmi slušné peniaze – a to už od približne 175 eur. Hlavnými konkurentmi mu budú už spomínaný Bose SoundLink mini 2, ktorý však nedisponuje toľkými technológiami alebo ešte drahší Bang & Olufsen BeoPlay A1 s vyšším výkonom, väčšou výdržou na jedno nabitie, ale opäť chýbajúcimi funkciami.

Cena: okolo 175 eur

Zdieľaj.

O autorovi

Odpovedaj