TEST Apple AirPods: sú hodné každé investované euro?

0

AirPods sú na trhu už nejaký ten rôčik a medzičasom sa stihli natoľko etablovať, že získali ocenenie za najpredávanejšie Bluetooth štuple na trhu. Po týždňovom pobyte v New Yorku, kde ich má v priemere každý druhý človek na Manhattane, som prepadol zvedavosti a jedny si rovno vyskúšal a zakúpil.

Špecifikácie

Konštrukcia: otvorené, in-ear
Frekvenčný rozsah: ??? Hz
Citlivosť: ??? dB
Impedancia: ??? Ohm
Kábel: bezdrôtové
Výdrž: 5 hodín na jedno nabitie, viac než 24 hodín s nabíjacím obalom
Hmotnosť: 4 g (38 g nabíjací obal)

Balenie

V balení sa nachádza: slúchadlá, nabíjací kábel, puzdro (ktoré slúži ako powerbank)

Dizajn a konštrukcia

Na AirPods ma sprvu odrádzal ich dizajn. Existuje nespočetné kvantum vtipných meme-čiek, ktoré parodujú vzhľad týchto slúchadiel. Ľudia sa rozdelili na dva tábory – na tých, ktorým sa slúchadlá páčia a na tých, ktorí ich skrátka neznesú. Mňa zlomil fakt, keď som videl, koľko ľudí ich vo svete používa a keď si ich začiatkom roka kúpil aj kamarát Draho. Sprvu opatrnú kúpu neskôr chválil a mne to vŕtalo hlavou. Sú fakt také dobré?

Odpoviem rovno. Nie, nie sú. Ale to, ako fungujú, som si okamžite zamiloval. V balení totiž nájdete okrem nabíjacieho kábla (USB – Lightning) iba malú škatuľku, tzv. charging case, v ktorom sa ukrývajú samotné slúchadlá. Toto puzdro funguje ako nabíjačka a dokáže AirPods nabiť približne 5x doplna (15 minút nabíjania = cca 3 hodiny počúvania hudby). Vďaka tomu sa 5-hodinová výdrž na jedno nabitie razom predlžuje na vyše 24-hodinovú. Čo ma ale fascinuje, je samotné párovanie. Vcelku otravný proces, ktorý je navyše na niektorých slúchadlách tak trochu zložitý, je v prípade Applu absolútne eliminovaný. Krabičku stačí v blízkosti zariadenia (mobil, tablet, počítač) otvoriť a slúchadlá sa automaticky spárujú a spoja. Toto jednoduché a pritom tak funkčné riešenie som si totálne zamiloval.

Samotné slúchadlá vychádzajú z pôvodných EarPods, ktoré vám Apple štandardne pribalí k telefónu. Teda, až na to, že AirPods majú batériu zabudovanú priamo v tele, takže ich nespája žiaden kábel. Toto sú pre mňa skutočné bezdrôtové slúchadlá, ktoré navyše fungujú samostatne. Nemusíte totiž používať obe, stačí pokojne vložiť do ucha jedno – ak napríklad telefonujete alebo potrebujete mať prehľad o tom, čo sa deje okolo vás.

Apple si ale pripravil ďalších pár fígľov. Ak si pri počúvaní hudby vyberiete jedno slúchadlo z ucha, hudba sa ihneď pozastaví. Ďalším šikovným riešením je dvojité poklepanie po slúchadlách, ktorému môžete priradiť funkciu – spustiť Siri, pozastaviť/spustiť prehrávanie hudby alebo posun o jednu skladbu vpred/vzad. Na každé slúchadlo si môžete nastaviť funkciu pri poklepaní samostatne.

Dosť bolo ale chvály, s vlastnením AirPods sú spojené aj isté negatíva. Napríklad, slúchadlá či nabíjacie puzdro môžete ľahko stratiť. Kúpa náhradného slúchadla či samotného obalu vás vyjde na (údajne) 69 eur. Okrem toho, v ušiach držia tak trochu labilne. Teda, ono je to len pocit, pretože AirPods si do ucha len tak vložíte a zdá sa vám, že vám okamžite vypadnú. Netreba sa však báť, slúchadlá v ušiach celkom dobre držia, avšak na nejaké tie fitness aktivity sa nehodia. Výtku si tiež zaslúžia za relatívne silné prepúšťanie okolitého hluku smerom dnu. Pravdepodobne vás AirPods neoddelia od pracovného ruchu okolo vás, keď ich budete mať v ušiach len tak vložené. V neposlednom rade je tu aj cena, ktorá je stanovená na 159 eur.

Zvuk

Ani ten zvuk nie je nejaký závratne dobrý. Teda, vlastne, ak ste niekedy mali v ušiach tradičné káblové EarPods, potom budete mať presné tušenie, ako hrajú AirPods. Ide totiž o takmer totožné klony. Zvuk je naladený prifarbene, basy sú výraznejšie, avšak nie až tak, ako napríklad pri sesterskej značke Beats. Stredy by chceli trochu viac vyladiť a zvýrazniť, vytiahnuť hore vokály. Zo slúchadiel však cítiť energickosť a dôraz na rytmus, takže si s nimi užijete prakticky akýkoľvek hudobný žáner.

Záver

Aj keď za rovnakú cenu dostanete iste aj kvalitnejšie bezdrôtové slúchadlá, Apple AirPods majú zmysel. A to najmä pre ľudí, ktorí vlastnia zariadenia od Apple. S odchodom 3,5 mm jacku ide totiž o skvelé riešenie, ako nahradiť tradičné káblové slúchadlá. Čo som si na AirPods zamiloval je výdrž na jedno nabitie, relatívne dobrý zvuk či rýchle nabíjanie. Okrem toho prakticky nonstop dostupnú powerbanku (zabudovanú v puzdre), primitívnu jednoduchosť v používaní a rozmery, vďaka ktorým túto nenápadnú krabičku môžete nosiť kedykoľvek a kdekoľvek. AirPods sú proste skvelé, aj keď netvrdím, že sú perfektné. Majú svoje chyby, ktoré si je potrebné pred kúpou uvedomiť. A ozaj, zmysel dokonca majú aj pre používateľov konkurenčných smartfónov, keďže Apple myslel aj na to a umožnil vzájomné prepojenie cez takmer neviditeľné tlačidlo na zadnej strane puzdra.

Cena: 159 eur

Zdieľaj.

O autorovi

Odpovedaj