TEST Bang & Olufsen BeoPlay H9: stelesnenie luxusu

0

Novinka BeoPlay H9, ktorú výrobca predstavil ešte v decembri minulého roka, je kombináciou všetkého, čo Daní ponúkajú vo svojich modeloch BeoPlay samostatne. Vlajková loď tak má over-ear minimalistický dizajn, ovládanie cez dotykovú plochu, potláčanie okolitého hluku a cenovku 499 eur.

Špecifikácie

Konštrukcia: uzavreté, circumaurálne (over-ear)
Frekvenčný rozsah: 20 – 22 000 Hz
Citlivosť: ??? dB
Impedancia: ??? Ohm
Kábel: bezdrôtové, Bluetooth + ANC, výdrž do 14 – 21 hodín
Hmotnosť: 295 g

Balenie

V balení nájdete: slúchadlá, prepojovací kábel (3,5 mm jack), nabíjací USB kábel, adaptér do lietadla, puzdro, potrebná dokumentácia

Dizajn a konštrukcia

Z hľadiska dizajnu neprichádza nič nové. Súčasný rad BeoPlay s označením H (angl. H = headphones/slúchadlá) je, myslím, vyšperkovaný k dokonalosti. Nechýbajú prímiové materiály, a aj z hľadiska komfortu sú H9-ky na tom vynikajúco. Jednoducho, sú stvorené tak, aby zodpovedali najbežnejšiu otázku, ktorú si môže zákazník položiť – Stoja za takmer 500 eur?

H9_2

Áno, na prvý pohľad i dotyk určite áno. Telo totiž tvorí kov, jemná koža a kvalitné plasty.

IMG_9249

Oceňujem, že výrobca tiež myslel na zákazníkov, ktorí dlhodobo používajú svoje slúchadlá. Preto v nových BeoPlay H9 nájdete vymeniteľnú batériu, ktorú v prípade, že začne starnúť a strácať kapacitu, jednoducho nahradíte novou. Rovnako tak sú vcelku ľahko vymeniteľné aj náušníky, ktoré tiež najviac podliehajú opotrebeniu.

IMG_9250

Z hľadiska výdrže sú BeoPlay H9 stavané na približne 14-hodinový chod, za predpokladu, že využívate ako ANC, tak aj Bluetooth. Nejaké extra hodiny môžete získať v prípade, že oželiete ANC alebo sa pripojíte cez kábel. O energiu sa stará 770 mAh batéria, ktorú možno dobíjať cez microUSB konektor.

IMG_9252

Ovládanie slúchadiel je už tradične efektné a intuitívne – cez dotykovú plôšku na vonkajšej strane mušle slúchadiel.

Zvuk

BeoPlay H9 sú komfortné, vyzerajú skvelo a ako teda hrajú? Samozrejme, fantasticky! V prvom rade si však treba povedať, že nejde o žiadne štúdiové analytické slúchadlá, ktoré chcú konkurovať modelom od AKG či Sennheiser. Ide o slúchadlá, ktoré si ľudia najčastejšie spájajú so svojimi smartfónmi či tabletmi. A tak výrobca aj prednastavil zvuk, ktorý je akoby prehnaný cez jeden z tých beauty efektov.

IMG_9254

Vďaka tomu mám na stole slúchadlá, ktoré hrajú veľmi príjemne, sviežo a dynamicky. Basy sú silné, mäkko znejúce a dobre dunivé. Výborne zvládajú ako jednoduché tupé údery industriálnej elektroniky, tak aj melodické basové linky soulu. Hoci ide o uzavreté slúchadlá, stredné pásmo je naladené výborne. Zamerané je najmä na nižšie frekvencie stredov. Skutočným šperkom v celom spektre sú však čisté a jasné výšky. Pochváliť musím aj fantastický soundstage vzhľadom na konštrukciu slúchadiel. Priestrannosť zvuku je skvelá!

IMG_9257

Bang & Olufsen BeoPlay H9 tiež disponujú technológiou aktívneho potláčania okolitého hluku (ANC). Už pri predchádzajúcich modeloch som sa mal možnosť presvedčiť, že aj Dáni idú tým správnym smerom. Nie je tomu inak ani pri H9-kach, ktoré vás doslova vystrašia po tom, čo si vypnete túto vychytávku. Osobne si myslím, že hoci v tomto smere neprekonávajú Bose QuietComfort 35, veľmi slušne sa na ne doťahujú, čo je skvelý predpoklad do budúcna.

Záver

Budem sa opakovať, ale vlajková loď slúchadlového radu prináša všetko, čo ostatné modely ponúkajú jednotlivo. V tele H9-iek je to najlepšie, čo výrobca dokáže ponúknuť, takže otázka, či stoja za 499 eur, je zodpovedaná v riadkoch vyššie. Ja si myslím, že áno, pokiaľ neriešite každé euro. Sú tu aj lacnejší konkurenti, ako napríklad vyššie spomínané Bose QuietComfort 35 či rôzni zástupcovia od Sony, avšak Bang & Olufsen BeoPlay H9 je stelesnením komerčného luxusu. A ten ľudia dnes chcú.

Cena: 499 eur (www.bang-olufsen.sk)

Za zapožičanie ďakujeme bratislavskej predajni Bang & Olufsen v Redute.

Zdieľaj.

O autorovi

Odpovedaj