TEST: Beats by Dre Executive vs. House of Marley Rise Up

0

Na redakčnom stole nám skončila dvojica slúchadiel – Executive od Beats by Dre a model Rise Up od House of Marley. Slúchadlá sa nachádzajú na špici ponuky oboch výrobcov a aj keď ide o cenovo rozdielne produkty, rozhodli sme sa ich postaviť proti sebe a porovnať. Oboje slúchadlá patria medzi to najlepšie čo výrobcovia ponúkajú, oboje patria do skupiny lifestylových high-endov a oboje ponúkajú rovnaký typ konštrukcie.

Tieto uzavreté on-ear slúchadlá sme porovnali v troch základných oblastiach – aké majú balenie, dizajn (konštrukciu) a zvukový prednes. Nesnažili sme sa hodnotiť, ktoré z nich sú lepšie, ale vyzdvihnúť pre a proti oboch modelov a čo za svoje peniaze dostanete.

Balenie

V prípade značky Beats by Dre sa môžete spoľahnúť na luxusné balenie plné príslušenstva. V balení sa nachádza všetko čo bude kedy k svojim slúchadlám potrebovať. Veľká elegantná krabica ukrýva slúchadlá, pevný obal, dvojicu káblov (jeden s ovládačom pre mobil), dve batérie (bez nich slúchadlá nefungujú), čistiaca handrička, nadstavec na 6,3 mm konektor a konektor do lietadla. Tu niet čo vytknúť, Executive si za toto zaslúžia mimoriadnu pochvalu.

DSC_1634

Slúchadlá Rise Up sú zabalené v ekologickej kartónovej škatuli. Niežeby si aj v House of Marley nemohli dovoliť vyšperkovať škatuľu, no filozofia značky je iná. Vo vnútri sa nachádzajú slúchadlá, látkové puzdro a malá kartónová krabička s dokumentami. Nič viac. V tomto Marley za konkurenciou zaostáva. Slúchadlá nemajú na rozdiel od Executivov odpojiteľný kábel, takže ani ten náhradný v balení nenájdete. Rovnako tak chýba aj nadstavec na 6,3 mm konektor. Slúchadlá sú ale určené najmä pre použitie s mobilom alebo tabletom, takže by toto extra príslušenstvo (ktoré väčšina z vás vôbec nevyužije) zrejme zbytočne predražovalo cenu slúchadiel. Pre istotu si pripomeňme, že Rise Up zoženiete o sto eur lacnejšie než konkurenčné Executive.

DSC_1638

Dizajn a konštrukcia

Opäť začneme najprv drahšími Beatsmi. Po dizajnovej stránke ide o chladné, minimalistické a moderné slúchadlá, ktoré pôsobia luxusne. Beats Executive sú odrazom dnešnej doby jednoduchého, ale efektného dizajnu. Chladný kov a mäkká koža robia dojem na každého, kto s nimi príde do styku. Po konštrukčnej stránke ide o dokonalosť. Ich výhodou sú kvalitné materiály, možnosť skladať ich do kompaktnejších rozmerov a odpojiteľný (vymeniteľný) kábel.

DSC_1639

Majú však aj svoje proti. Hlavnou nevýhodou Executivov je ich závislosť na dvojici AAA batérií. Ukrývajú sa pod ľavou mušlou slúchadla a bez nich slúchadlá skrátka nefungujú. Kvôli tomuto „výmyslu“ budete musieť pred dlhšou cestou stav batérií neustále kontrolovať. Ak sa vybijú, budete mať pri sebe síce luxusné slúchadlá, ale akurát tak na ozdobu.

DSC_1641

Beatsy sú tiež vďaka použitým materiálom dosť ťažké. Vlastne, ide o jedny z najťažších slúchadiel, aké som kedy testoval. Má to však aj druhú stránku – vďaka tomu výborne držia na hlave.

DSC_1642

Marley Rise Up nie sú výrazne ľahšie slúchadlá, no rozdiel je cítiť už pri prvom zoznámení. Predsa len, Rise Up sú skonštruované z plastov a recyklovaného hliníka. House of Marley po vzore slávneho speváka vyznáva filozofiu ekologickej výroby a materiálov. To sa odzrkadlilo na vyhotovení. Slúchadlá sú takmer celé potiahnuté látkou, pričom kraje sú obšité kožou. Rovnaká nechýba ani na náušníkoch. Ak by som mal porovnať jej kvalitu s Beatsmi, asi by som ťažko rozhodol, ktorá je na dotyk lepšia. Mne sa zdajú rovnaké. Slúchadlá vďaka celkovému eko-vyhotoveniu pôsobia veľmi sympaticky. Veď uznajte, nápad je to pekný a stotožňujem sa s ním aj ja. Slúchadlá sú aj vďaka tomu imidžové, ľahko rozpoznateľné a už na prvý pohľad vytŕčate z davu.

DSC_1646

Podobne ako Executive, aj Rise Up ponúkajú možnosť poskladať ich pri nosení do kompaktnešjích rozmerov. Dajú sa však „zložiť“ len v horizontálnej polohe, mušle slúchadiel však už neotočíte vo vertikálnom smere. V tomto majú Executive navrch. V prípade Rise Upov bude treba tiež dávať pozor na kábel. Ten totiž nie je vymeniteľný, je tenší a obalený látkou s rasta vzorom.

DSC_1648

Aby som len nekritizoval, v jednom majú zásadne navrch. Rise Up totiž fungujú kedykoľvek, keď ich pripojíte k zdroju. K svojmu chodu nevyžadujú batérie. V tomto prípade skrátka neriešite počet alebo stav batérií. Slúchadlá iba zapojíte a hudbu si užívate.

DSC_1649

Zvuk

Po zvukovej stránke sú oboje slúchadlá špičkou ponuky výrobcov, čo cítiť už hneď po nasadení na uši. Beatsy navyše ponúkajú aktívne potláčanie hluku, ktoré, žiaľ, nejde vypnúť. V prípade, že si do uší nepúšťate žiadne zvuky, sa pripravte na neustále digitálne rušenie hluku v podobe výraznejšie počuteľného šumu. Dá sa na to zvyknúť, ale… Ticho je skrátka ticho. Rise Up potláča hluk iba pasívne. Veľké over-ear náušníky oboch slúchadiel však dostatočne tlmia okolie.

DSC_1651

Poďme však k samotnému prednesu. Oba modely sme si mohli separátne vyskúšať už dávnejšie a oba modely sme po zvukovej stránke vychválili. Ponúkajú sýty, pekný zvuk, ktorý odpovedá ich cene. Pri častom striedaní slúchadiel počas niekoľkých skladieb ale prídete na rozdiely. Tie nie sú však až také veľké. Hoci oboje slúchadlá sú veľmi pekne vyladené, Rise Up majú trošku silnejšie a dynamickejšie basy. Týmto faktom je skôr známy výrobca Beats by Dre, no Executive sa vymykajú ich „štandardu“. Rise Up tak vyznejú o niečo lepšie pri žánroch ako hip-hop, reggae, drum’n’bass a pod.

DSC_1652

V pásme stredov poráža topmodel od Beats pomerne jasne konkurenčné Rise Up. Vokály, ako aj celá šírka pásma tu vyznie o čosi jasnejšie a príjemnejšie. Cítiť to najmä v akustických verziách skladieb, rockových vypalovačiek či live koncertov. Reprodukcia výšok je v oboch modeloch verná, jasná a ostrá. Tu nemám čo vytknúť ani jednému modelu. Práve naopak, oboje slúchadlá si zaslúžia pochvalu.

Záver

Ktoré si teda vybrať? Oboje majú niečo do seba a oboje sú určené pre úplne iné skupiny používateľov. Hoci na prvý pohľad sa môže zdať, že patria do jednej a tej istej skupiny, oba modely si viem predstaviť v rukách, resp. na ušiach iných používateľov. Zatiaľ čo Beats by Dre sa hodia modernému mestskému človeku, milovníkovi konzumu, technologických noviniek a tzv. Applistovi, Rise Up by som odporučil skôr komunite, ktorá žije aktívne – športom, festivalmi, kultúrou a ktorá si potrpí na dobrý zvuk a nevšedný vzhľad – teda možno aj hipsteri, umelci a podobne. Rovnako sú nastavené aj ceny slúchadiel. Zatiaľ čo pri Beatsoch platíte aj za brand, podobné Marley dostanete o sto a viac eur lacnejšie. Executive hľadajte na webe a obchodoch za cenu okolo 270 eur, cena alternatívnych Rise Upov sa pohybuje okolo 160 eur.

Zdieľaj.

O autorovi

Odpovedaj