TEST Vain STHLM Commute: švédsky atak na vašu peňaženku

0

VAIN STHLM je u nás pomerne neznáma značka. Mne sa však podarilo dostať na test dvojicu modelov, ktoré na slovenský trh priniesol obchod Audio.sk. Prvým z nich, pre mňa zaujímavejším, je model Commute, teda on-ear slúchadlá, ktoré majú vyplniť dieru medzi strednou a luxusnou triedou slúchadiel. Skrátka, taký budgetový Bang & Olufsen.

Špecifikácie

Konštrukcia: uzavreté, supraaurálne (on-ear)
Frekvenčný rozsah: 20 – 20 000 Hz
Citlivosť: 108 dB
Impedancia: 32 Ohm
Kábel: bezdrôtové, Bluetooth 4.1, výdrž batérie do 12 hodín, doba nabíjania 2 hodiny
Hmotnosť: ??? g

Balenie

V balení sa nachádza: slúchadlá, nabíjací microUSB kábel, audio kábel s 3,5 mm jackom, potrebná dokumentácia

Dizajn a konštrukcia

Dizajn sa skutočne vydaril. Už od prvého momentu, kedy slúchadlá vybaľujete zo škatuľky viete, že toto nebude nejaká lacná napodobenina. Značka pochádza zo Švédska a škandinávsky um pre dizajn tak cítiť z každého kúsku slúchadiel. Na test som dostal veľmi pekný šedý variant s kovovými detailami, ktoré svojou farbou sú niekde na pomedzí lešteného bronzu a ružového zlata. Skutočne efektné a pekné.

Minimalistický dizajn pripomína drahšie kúsky od Bang & Olufsen, no s tým rozdielom, že Vain vás vyjdu tak tretinu ceny Olufsenov. Vyhotovenie je tiež na vysokej úrovni. Koža je príjemná, plasty sú kvalitné, nič nevŕzga ani neškrípe. Z hľadiska komfortu môžem slúchadlá tiež len chváliť. Sú ľahké, netlačia príliš na hlavu a už pri ich prvom nasadení cítiť pomerne slušné odhlučnenie od okolia.

Ovládanie prebieha cez trojicu tlačidiel, ktoré majú viacero úloh. To stredné slúchadlá zapína/vypína, spúšťa párovanie cez Bluetooth a krátkym stlačením pozastavuje prehrávanie hudby. Okrem toho ním tiež prijímate a ukončujete hovory. Zvyšné dve slúžia na posun medzi skladbami (krátke stlačenie) a úpravu hlasitosti (dlhé stlačenie). Jednej veci som však nerozumel, a síce, prečo je ovládanie tak trochu naopak. Vrchným tlačidlom pridávate hlasitosť, ale posúvate sa o skladbu dozadu, zatiaľ čo tým spodným uberáte hlasitosť, ale posúvate sa na ďalšiu skladbu v poradí smerom vpred. Zvláštna logika, na ktorú si budete musieť chvíľu zvykať. Trochu otravné je tiež neustále pípnutie pri zmene hlasitosti. Aspoň v mojom iPhone mi slúchadlá oznamovali úpravu o každý stupeň krátkym pípnutím.

Nabíjanie prebieha cez microUSB konektor, pričom plné nabitie 220 mAh batérie by malo trvať približne do 2 hodín. Slúchadlá vám na jedno nabitie vydržia okolo 12 hodín, čo je veľmi príjemný údaj. Nechýba tiež AUX konektor pre klasické káblové pripojenie cez 3,5 mm jack. Pri detailnejšom pohľade nájdete na slúchadlách aj malý mikrofón, vďaka ktorému si z nich pohodlne zavoláte.

Zvuk

O zvuk sa stará dvojica 40 mm meničov, ktoré výrobca (podľa brožúry) vyvíjal a ladil jeden rok. Osobne neviem posúdiť, či je to dostatočne dlhý čas, avšak jedno zhodnotiť viem – slúchadlá hrajú super! Je to presne ten typ zvuku, ktorý osobne preferujem. Prítomný je jemný, ale dunivý prejav hĺbok v takej miere, aby skladbu oživil a zvýraznil, no nie na úkor zvyšku pásma.

Stredy sú čisté, vokály veľmi pekne a zrozumiteľne vytlačené vpred. Výšky bez výhrad, hrajú jasne. Slúchadlá si najlepšie rozumejú s elektronickou hudbou, špeciálne žánrami ako electro soul, atmosférický electro pop či R&B. Celkovo ma zvuk veľmi pekne prekvapil, pretože mi pripomenul omnoho drahšie slúchadlá. Je síce pravda, že v tejto cenovej kategórii sa nie tak ťažko nájde konkurencia, ktorá má podobné naladenie, avšak Vain STHLM budú zrejme atakovať srdcia a peňaženky všetkých tých, ktorí majú radi tento škandinávsky minimalizmus a tuho rozmýšľajú, či priplatiť za legendárne Olufseny.

Záver

Vain STHLM Commute sú výborné slúchadlá a po dlhom čase konečne novinka, ktorú sa nehanbím okamžite ďalej odporúčať. Svojho zákazníka si však bude chvíľu hľadať, pretože v spleti všetkých značiek a ich modelov ničím výrazným nezaujme. Nie je to lovebrand, nie sú to vodotesné slúchadlá a ani nemajú nejakú krikľavú farbu alebo uši trhajúce basy. Sú to krásne minimalistické dizajnové slúchadlá, ktoré sú pohodlné a majú výborne naladený zvuk. Biť sa budú o zákazníka, ktorý hľadá kvalitu a má vyzretý vkus. Držím však značke palce, pretože si to zaslúži.

Cena: 159 eur (Audio.sk)

Zdieľaj.

O autorovi

Odpovedaj